Neporušne preiskave, elektro meritve, klimatski sistemi
S svojim usposobljenim, kompetentnim in certificiranim osebjem izvajamo neporušne preiskave z naslednjimi metodami:
- vizualne preiskave (VT),
- preiskave s tekočimi penetranti (PT),
- kontrole tesnosti (LT),
- kontrola tesnosti z vakumskimi povezniki (LT)
- ultrazvočne meritve debeline sten (UTT),
- meritve debeline zaščitnih premazov,
- meritve globine razpok,
- videoskopske preiskave,
- termografija,
- ultrazvočno odkrivanje puščanja,
- ultrazvočne defektoskopske preiskave,
- meritve elektro inštalacij,
- meritve sistemov zaščite pred strelo (strelovodov),
- meritve ozemljitev,
- preizkušanje hidrantnih omrežji.
Preiskave izvajamo tako na terenu oziroma na mestu postavitve, kot v naših poslovnih prostorih. Delo pri naročniku opravljamo s pomočjo mobilnega laboratorija. Naše osebje je ustrezno usposobljeno in certificirano npr. v skladu z EN 473.
Neporušne preiskave (NDT kontrole) izvajamo na področjih:
- kovinsko predelovalne industrije,
- preskušanja opreme, naprav in konstrukcij pred in med obratovanjem,
- opreme pod tlakom (PED direktive),
- ulitkov,
- odkovkov,
- varjenih izdelkov,
- preoblikovanih izdelkov,
- cevi,
- skladišč nevarnih tekočin.
V skladu s potrebami naših strank smo razvili namenske programe neporušnih preiskav:
- kontrola in odkrivanje puščanj sistemov (komprimiran zrak, para, dušik, kisik, gorljivi plini, vakuum, itd.)
- ultrazvočno spremljanje obratovalnih parametrov ležajev z napovedjo življenjske dobe in izdelavo programa mazanja in vzdrževanja,
- pregledi delovanja kondenzacijskih lončkov pri parnih sistemih z izračunom potencialnih prihrankov,
- istočasna ultrazvočna in termografska kontrola električnih instalacji in omaric,
- spremljanje pojava kavitacije na ventilih, črpalkah in turbinah,
- spremljanje korozije in erozije na procesnih sistemih,
- kontrola tesnosti hladilnih komor, čistih prostorov, nad in podtlačnih prostorov,
Neporušne preiskave (NDT) so preiskave pri katerih z metodami, ki ne spreminjajo kontroliranega objekta ali materiala določimo njegovo kvaliteto oziroma skladnost z zahtevami standardov in predpisov. Med porušnimi preiskavami pa se kontroliran objekt poškoduje, zlomi, oziroma preobremeni. Porušne preiskave so drage in velikokrat tudi neizvedljive.
NDT metode so ključnega pomena pri zagotavljanju energetsko in stroškovno učinkovite, varne in zanesljive proizvodnje ter obratovanja postrojenj in izdelkov. Uporabne so v širokem spektru industrijskih področij in v skoraj vseh fazah izdelave ter obratovanja izdelka. Najpogostejša področja uporabe so: proizvodnja in distribucija energije, gradbeništvo, cevovodi, avtomobilska industrija, itd.
Čeprav so bile prvotno NDT preiskave vpeljane zaradi varnostnih razlogov, se danes največ uporabljajo za zagotavljanje zanesljive, kvalitetne proizvodnje in zmanjševanje obratovalnih stroškov. NDT preiskave imajo še veliko neizkoriščenega potenciala na področju ekologije, varovanja zdravja in človeških življenj.
Vsaka neporušna metoda ima svoje prednosti in slabosti, zato je lahko ena primerna, druga pa popolnoma neprimerna za določeno aplikacijo. V veliko primerih se za najustreznejše izkaže uporaba kombinacije dveh ali več metod. Pri tem je zanesljivost metode ključnega pomena.
Usposobljenost in kompetentnost osebja, ki izvaja neporušne preiskave in vrednoti rezultate ima odločilen pomen. Ustrezno izšolano, usposobljeno in certificirano osebje, ki pozna metodo s katero izvaja preiskave, je pogoj za polno izkoriščenost možnosti, ki jih metoda nudi ter pravilno interpretacijo dobljenih rezultatov.










Neporušne preiskave - Termografija
Kje vam s termografsko kamero lahko pomagamo?
- v gradbeništvu (pregled kvalitete izvedbe toplotne izolacije fasad, iskanje toplotnih mostov in vlažnih mest, kvaliteta vgradnje oken in vrat, odkrivanje mest puščanja streh in vdorov vode v objekte, itd.),
- pri ogrevalnih in hladilnih sistemih (merjenje temperature, kontrola izolacije cevovodov, pregledi toplotnih izmenjevalnikov, iskanje mesta puščanja cevi, določevanje lokacije cevi v tlakih ali stenah, poškodbe toplotne izolacije na hladilnikih in hladilnih skrinjah),
- pri elektroinštalacijah (pregledi elektro omaric, instalaciji, stikal – preventiva pred požarom),
- v proizvodnji in pri vzdrževanju (pregledi postrojenj, iskanje mest pregrevanja ali iztekanja, kontrola rezervoarjev, itd.).
- pregledi fotovoltaičnih panelov na sončnih elektrarnah
Termografija je merjenje elektromagnetnega sevanja oziroma brezkontaktno merjenje temperature površine objekta. Metoda izkorišča zakonitost, da objekt sprošča elektromagnetno sevanje v okolico, če ni v ravnovesju z le-to. Uporablja se predvsem elektromagnetno sevanje v infrardečem spektru. Običajno napako ali poškodbo na električnih napravah in mehanskih napravah spremlja segrevanja okvarjenega dela in njegove okolice. S termografijo je to opazno kot indikacija napake.
Neporušne preiskave - Ultrazvočne preiskave
Ultrazvočne defektroskopske preiskave v območju ultrazvoka med 20 do 100 kHz so uporabne v zelo širokem spektru aplikaciji.
PUŠČANJE
Iskanje mest puščanja na nadtlačnih in vakuumskih sistemih
Ob prehajanju plina (zraka ali kašnega drugega plina) skozi steno ali netesnost na plašču sistema prihaja do spremembe tipa pretoka, običajno iz laminarnega v turbulentni. To generira močan ultrazvočni zvok. Tovrstna puščanja zaznamo kot šumeč zvok v slušalkah in vrednosti odčitamo na merilniku. S pomočjo ultrazvočnega detektorja se določi mesto in vrednost puščanja.
Za sisteme za transport in shranjevanje komprimiranega zraka in ostalih tehničnih plinov je na voljo poseben program odkrivanja, označevanja in vrednotenja netesnosti. S pomočjo uspešno izvedenega programa lahko prihranimo do 30 % stroškov za energijo pri pripravi komprimiranega zraka.
Ultraton metoda
Metoda je uporabna za odkrivanje puščanja na sistemih, kjer ni mogoča kontrola s klasičnimi nadtlačnimi ali vakuumskimi metodami. V kontrolirani prostor oziroma sistem pošiljamo močan ultrazvočni signal z visoko frekvenco. Na mestu netesnosti zaznamo uhajajoči ultrazvočni signal. Metoda je primerna za kontrolo toplotnih izmenjevalnikov, potniških kabin, hladilnih komor ter tesnenja čistih prostorov, ki so v podtlaku oziroma nadtlaku.
Pregled kotlov, parnih izmenjavalnikov, kondenzatorjev
Ultrazvočna metoda omogoča enostavno določitev mesta puščanja na toplotnih izmenjevalnikih. Zaradi možnosti izločitve želenega zvoka, so pregledi mogoči tudi v hrupnem okolju oziroma med obratovanjem. Kontrolor ima na voljo štiri metode in sicer: tlačno, vakuumsko, ultraton metodo in poslušanje z naležno sondo.
MEHANSKI PREGLEDI
Ventili
Zaradi visoke občutljivosti ultrazvočnih detektorjev in možnosti izločevanja in opazovanja posameznih frekvenc je mogoče ventile kontrolirati tudi med obratovanjem v hrupnem okolju. Pravilno delujoč in pretočen ventil je razmeroma tih ob pretoku kapljevine skozi njega. Ventili, ki nepravilno delujejo oziroma kapljevina, ki prehaja iz visokotlačne na nizkotlačno stran ventila zaradi prehoda v turbulentni tok povzroča močan hrup v ultrazvočnem območju.
Pregled odvajalnikov kondenzata
Izkušnje lastnikov parnih postrojen kažejo na to, da 50 % odvajalnikov kondenzata po petih letih neprekinjenega delovanja ne deluje pravilno. Ker se odvajalniki običajno pokvarijo v odprtem položaju, neprekinjeno izpuščajo paro in kondenzat. Zato je to napako težko odkriti in predstavlja mesto relativno velikih izgub energije. Edino uspešno metodo za analizo delovanja odvajalnikov kondenzata predstavlja ultrazvočna defektoskopija, saj lahko z opazovanjem frekvenc v ultrazvočnem spektru analiziramo delovanje parnih odvajalnikov med njihovim delovanjem.
Pregledi in spremljanje stanja ležajev
Ultrazvočna defektoskopija omogoča odkrivanje okvar ali obrabe na ležajih veliko prej kot z metodami spremljanja vibraciji ali pregrevanja. Možnost nastavitve opazovane frekvence, omogoča optimalno analizo ne glede na ostale motilne signale. Kontrolor lahko enostavno spremlja in analizira zvok ležaja. To omogoča izdelavo trendov delovanja, zaznavo okvare ali dodatne potrditve okvar odkritih z drugimi metodami.
ultrazvočno spremljanje stanja ležajev 1 ultrazvočno spremljanje stanja ležajev 2
PREGLED ELEKTRIČNIH INŠTALACJI
Z ultrazvočno defektoskopijo na električnih inštalacijah in napravah lahko odkrijemo naslednje indikacije za napake:
- preboje,
- koronske razelektritve,
- plazilne tokove.
Vsaka od teh indikacij ima značilen zvok, na podlagi katerega kontrolor določi vrsto in resnost napake. Preiskave se lahko izvaja na naslednjih električnih napravah:
- stikala in stikalne omare,
- transformatorji,
- izolatorji,
- zbiralke,
- releji.
Pri ultrazvočnih preiskavah se izkorišča lastnost, da se ultrazvok lahko širi po plinih in trdnih snoveh. Pri puščanju se mesto netesnosti obnaša kot šoba. Na tem mestu prihaja to sprememb turbulentnih tokov, ki generirajo ultrazvok, ki se širi v okolico. Po istem principu se opazuje tudi zvoke generirane pri napakah na električnih instalacijah (npr.: iskrenje). Ultrazvok generiran na mehanskih napravah (ležaji, kondenzni lončki, puščanje sedežev ventilov) pa se širi po trdnih snoveh in se jih opazuje s posebno naležno sondo.
Ultrazvočne preiskave temeljijo na zaznavanju zvoka v območju med 20 do 100 kHz, to je nad območjem, ki ga človeško uho lahko zazna. V tem območju ima zvok take fizikalne lastnosti, ki jih lahko s pridom izkoriščamo pri ultrazvočnih preiskavah. Te lastnosti so predvsem majhna valovna dolžina pri visokih frekvencah in sicer med 0,3 cm in 1,6 cm. Zato ne prihaja med mejnimi plastmi do prehoda ultrazvoka ampak do odboja. Visoko frekvenčni zvok je močno usmerjen, zato omogoča enostavno lokalizacijo vira. Ultrazvočni detektor pretvori zaznani ultrazvok v slišni zvok in na ta način omogoča enostavno nadaljno obdelavo. Glavne prednosti ultrazvočnih preiskav so naslednje:
- širjenje ultrazvoka je linearno, zato je vire ultrazvoka in s tam napak lahko lokalizirat,
- ultrazvočne preiskave omogočajo zgodnje odkrivanje prihajajočih mehanskih okvar,
- preiskave je mogoče opravljati v glasnih okoljih, saj se lahko loči in analizira samo zvok pri določeni frekvenci,
- enostavno jih je kombinirati z drugimi neporušnimi preiskavami.
Neporušne preiskave - Elektro meritve
Storitve, ki vam jih ponujamo:
- meritve elektroinštalacij na stanovanjskih, poslovnih in gospodarskih objektih,
- meritve strelovodne inštalacije (zaščite pred strelo),
- meritve ozemljitev,
- meritve dodatnih izenačitev potencialov,
- izdelavo poročil,
- sledenje elektroinštalacij,
- meritve kakovosti napetosti,
- meritve izolacijskih upornosti naprav.
MERITVE ELEKTROINŠTALACIJ
Slaba izolacija kablov lahko povzroči kratek stik. V tem primeru se bo ob pravilno postavljeni elektrioinštalaciji izklopila varovalka ali zaščitna naprava. Če zaščita ne deluje pravilno, lahko veliki kratkostični tokovi povzročijo pregretje kabla in posledično požar. Slaba izolacija lahko vodi tudi do električnega udara uporabnika.
Problem predstavljajo tudi zemeljski stiki, ki lahko zaradi slabe izolacije nastopijo med vodnikom in okolico. Raziskave so pokazale, da lahko že zelo nizek tok (300 mA) povzroči požar v suhih in prašnih prostorih. Varovalke takšnih malih tokov ne zaznajo. Ta problem učinkovito rešujejo FID stikala priključena v električne inštalacije.
Tem težavam se lahko izognemo z izvajanjem rednih meritev elektroinštalacij, ki jih izvajamo:
- pred začetkom uporabe novih elektroinštalacij ali priključitvi strojev ter naprav,
- po spremembi oz. po popravilu elektroinštalacij,
- po premestitvi strojev,
- periodično v določenih intervalih za posamezno elektroinštalacijo,
- periodično glede na oceno tveganja.
MERITVE ZAŠČITE PRED STRELO (MERITVE STRELOVODOV)
Strela ima uničujoče posledice za ljudi in naprave, saj se ob udaru strele sprosti velika količina energije. Udarom strele so najbolj izpostavljene visoke stavbe in ostali visoki objekti. Da se izognemo gmotni škodi ob udaru strele, poskrbimo za pravilno delovanje zaščite pred strelo.
Izvajamo vse potrebne meritve zaščite pred strelo (strelovoda):
- po namestitvi strelovodnih inštalacij in ozemljil,
- po udaru strele,
- po predelavi ali popravilu strelovoda,
- periodično.
MERITVE IZOLACIJSKE UPORNOSTI
Za odkrivanje in odpravljanje napak na izolacijah naprav izvajamo naslednje meritve:
- izolacijskih upornosti transformatorjev,
- izolacijskih upornosti motorjev in generatorjev,
- izolacijskih upornosti strojev in naprav,
- izolacijskih upornosti kablovodov,
- izolacijske trdnosti.
Poleg meritev električnih in strelovodnih inštalacij ter izolacijskih upornosti izvajamo tudi preglede električnih inštalacij s termovizijsko kamero in ultrazvokom.
PREGLED ELEKROINŠTALACJI Z ULTRAZVOKOM
Na elektroinštalacijah in napravah lahko z ultrazvočno defektoskopijo odkrijemo naslednje indikacije za napake:
- preboji,
- koronske razelektritve,
- plazilni tokovi.
Vsaka od teh indikacij ima značilen zvok, na podlagi katerega kontrolor določi vrsto in resnost napake. Preiskave se lahko izvaja na naslednjih električnih napravah:
- stikalih in stikalnih omarah,
- transformatorjih,
- izolatorjih,
- zbiralkah,
- relejih.
Neporušne preiskave - Preizkušanje hidrantnih omrežji
Pravilno delovanje hidrantnega omrežja omogoča gasilcem in uporabnikom objekta hitro in učinkovito gašenje požara. Zato se redni in kakovostni pregledi hidrantnih omrežji nujni in predpisani s Pravilnikom o preizkušanju hidrantnega omrežja (Ur. L. RS št. 22/95).
Hidrante omarice z odvzemom vode v notranjosti objektov z nameščeno tlačno cevjo in ročnikom so namenjene uporabi stanovalcem, zaposlenim in drugim uporabnikom objekta.
Suho notranje hidrantno omrežje je brez vode in je namenjeno gasilcem, ki suho hidrantno omrežje lahko napajajo z vodo iz gasilskega vozila.
Notranje hidrantno omrežje mora biti pregledano vsakih 12 mesecev. Pregled vključuje vizualni pregled opreme hidranta in preizkus delovanja.
Ponujamo vam kakovosten in strokoven pregled hidrantnih omrežji in izdelavo poročila z merilnimi in hidrantnimi listi.
Redni pregledi klimatskih sistemov
Zmanjšanje rabe energije pomeni neposredno zmanjšanje stroškov ter posledično večjo ekonomičnost delovanja, poslovno uspešnost ter nenazadnje večjo konkurenčnost. V evropski uniji predstavlja energija za oskrbo stavb 40% celotne rabe energije. V Sloveniji se večji del energije porabi za ogrevanje. Življenjski stil, toplejša poletja, procesne zahteve ter ostali faktorji so povzročili trend vedno večje porabe energije za klimatizacijo in prezračevanje. Za znižanje trenda povečevanja rabe energije zaradi klimatizacije se uveljavljajo nove tehnologije ter optimizacije energijske učinkovitosti obstoječih klimatizacijskih sistemov.
Namen rednega pregleda klimatskega sistema je priprava predlogov za povečanje energijske učinkovitosti sistema ali njegovo zamenjavo.
Zavezanec za redni pregled klimatskega sistema je lastnik stavbe oziroma dela stavbe, v kateri je vgrajen klimatski sistem z izhodno močjo nad 12kW. Periodika rednih klimatskih sistemov je pet let. Vključujejo oceno učinkovitosti in primernosti glede na uporabo objekta. Na podlagi pregleda se svetujejo stroškovno učinkovite izboljšave ali zamenjava klimatskega sistema.
Redni pregledi klimatskih sistemov nudijo zavezancem številne prednosti pri delovanju klimatskih sistemov.
• ugodni delovni in bivalni pogoji,
• optimalno delovanje naprav,
• prihranke energije,
• nadzorovano vodenje procesov,
• pravočasno in lažje odkrivanje napak,
• ekonomično vzdrževanje.
Pogosta vprašanja
Kdaj lahko izvedete termografski pregled električnih instalacij in kako poteka? Je potrebno med kontrolo izklopiti napravo in prekinit proizvodnjo?
Termografski pregled se lahko izvede kadarkoli brez motenj v proizvodnji. Naprav se med pregledom ne izklaplja, saj se lahko indikacije morebitnih napak odkrije samo med delovanjem naprav. Zaželeno je, da je v obratovanju čimveč porabnikov.
Radi bi opravili pregled električne omarice, v kateri sumimo, da prihaja do prebojev. Zaradi varnostnih razlogov trenutno ni mogoča odstranitev pokrova. Ali je mogoče opraviti termografski pregled brez odstranitve pokrova?
Termografskega pregleda elektro omarice ni mogoče opravit ”skozi” pokrov, saj lahko s termografijo opazujemo le temperaturo na površini. Lahko pa opravimo ultrazvočni pregled zunanjosti omarice, s katerimi preverimo prisotnost prebojev in iskrenja.
Opazili smo puščanje sistema toplovodnega ogrevanja. Na vidnem delu ni opaziti puščanja. Nekaj napeljave je podometne. Ali nam lahko odkrijete lokacijo puščanja?
Z uporabo termografije lahko opravimo pregled sistema. V okolici mesta puščanja se bo kot indikacija pojavila sprememba temperature gradbenih materialov objekta.
V kompresorski postaji podjetja imamo instalirane tri kompresorje enakih moči. Ob zaustavitvah proizvodnje med vzdrževalnimi deli, ko ni porabe komprimiranega zraka, smo opazili, da en kompresor obratuje samo za zagotavljanje ustreznega tlaka v sistemu komprimiranega zraka. Kako lahko zmanjšamo izgube in nam lahko pri tem pomagate?
Glede na vaš opis je vaš sistem skladen s povprečnim stanjem v industriji, kjer se 30 % energije potrebne za pripravo komprimiranega zraka porabi za pokrivanje izgub.
Lahko vam opravimo pregled in analizo sistema za pripravo in distribucijo komprimiranega zraka. Pregled vsebuje tudi iskanja in označitev mest puščanja in pripravo programa sanacije. Strošek analize in sanacije puščanja se povrne v obdobju 4 mesecev s prihranki električne energije. Preberite več >
Zakaj RE-BO?
in prijaznost

Učinkovitost, zanesljivost in varnost energetskih sistemov je naše vodilo.